Hürriyet

2 Kasım 2010 Salı

The Social Network

  Evet, biraz geç kaldım gitmek için sanırım. Ama sonunda ben de 'The Social Network'e gittim!!! Neredeyse iki haftadır Ergin'in başının etini yiyordum 'gideliiiim!!!' diye, bir türlü denk getiremedik, olmadı. Neyse pazar akşam Kanyon'a gittik ve yine uzun süren bir düşünme aşamasından sonra bilet almaya karar verdik. Bu sefer çok kalabalık değildik çünkü neredeyse diğer bütün arkadaşlarımız filmi önceki haftalarda görmüşlerdi. Sosa'da güzel ve hızlı bir yemek yedikten sonra filme gidik. ( Bu arada sinemaya son anda gitmeye karar verip bizim gibi -nerede yesek de filmi kaçırmasak- diye kara kara düşünenlerdenseniz ve sinema için Kanyon'u tercih ettiyseniz size kesinlikle Sosa'yı tavsiye ediyorum. Sinemaya yetişeceğim dediğinizde genelde çok çabuk bir servisle karşılaşıyorsunuz. Hem de yemekleri gerçekten ortalama bir restoranınkinden kötü değil.) Neyse gelelim filme. Tam 120 dakika sürüyor ve bu 120 dakika hemen geçip gidiyor. Açıkçası uzun zamandır izlediğim en başarılı filmlerdendi. İzlerken bitmesini gerçekten hiç istemedim ve çok çok keyif aldım diyebilirm. Biraz araştırdım ve filmde de başrol olan Mark Zuckerberg'le ilgili birkaç röportaj izledim, filmin konusu kısmen gerçek ama kurgu olan bölümler yoğunlukta. Tabi bu filmi film yapan asıl öğe bence. Ama diyebileceğim şu ki, senarist, yönetmen, oyuncular zaten çok ilgi çekici bir hayat hikayesini senaryolaştırıp film yaparak daha da güzelleştirmişler. Bazı filmlerde olduğu gibi aşırılık ve bayağılık kesinlikle yoktu Social Network'te. TheFacebook'un Facebook oluşundan, bir anda büyüyen bu sosyal ağın bütün dünyayı etkisi altında alması, arada dönen entrikalar ve değişen ilişkiler bir yana film çok doğal ve oyunculuklar oldukça gerçekçiydi. Ayrıca filmde Mark Zuckerberg'ü oynayan Jesse Eisenberg'ün Zuckerberg'ün gerçek haline olan benzerliği de oldukça dikkat çekiciydi.

  Etkileyici bir hikaye, aklın alamayacağı kadar büyüyen bir proje ve değiştirdiği hayatlar... The Social Network böyle bir hikayeyi anlatıyor izleyiciye. Aynı zamanda da Amerika'daki prestijli üniversiteler, orada okuyan öğrenciler ve onların hayatlarından bir kesit sunuyor. Bunun yanı sıra filmden çıktığınızda 'ben de böyle bişey bulucam ya, insanlar neler yapıyo' gibi düşüncelere kapılabilirsiniz. Ama unutmayın orası Harvard ;)

  Gitmediyseniz kesinlikle, şiddetle ve heyecanla tavsiye ediyorum, gidenlerle de beğenimi ve yorumlarımı paylaşmak istedim:))

Social Network Trailer


  Kanyon Film Seanslarını buradan bulabilirsiniz:
  • 11.00
  • 13.30
  • 16.00

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder