Hürriyet

27 Nisan 2011 Çarşamba

Efes Pilsen One Love'a 24 yaş sınırıBilmem gider misiniz ama ben son iki senedir aralıksız olarak, ondan çok önce de bir kaç kez gitmiştim Efes One Love Festival'ine. Ayy bütün kış onu beklerdik! Biletler ne zaman çıkıyor? Bu sene festivale kimler geliyor? Heyecan duyduğum ve kesinlikle kaçırmak istemediğim bir etkinlikti. Bu sene kanunda yeni düzenlemeye yapılıncaya kadar da her şey gayet yolunda gidiyordu. Ama artık içerisinde alkol reklamı yapılan etkinliklerde 24 yaş sınırı var. E Efes Pilsen One Love'da bunlardan biriydi. Bu nedenle bu sene 24 yaşından küçükler içeri alınamıyorlar ve malesef 24 yaşına girinceye kadar da alınmayacak gibi gözüküyor. 18 yaşını beklerdi herkes şimdi 18 yaşı geçeli oldu da bu sefer de 24 yaş sınırı çıktı! Hayır anlamadığım şey festival Bilgi Üniversitesi Kampüsünde yapılıyor ama neredeyse üniversitelilerin %90'ı gidemeyecek herhalde. Yani ben bizim okulda yaşı 24'ü geçmiş birkaç azınlık görmekteyim ( Arto falan gibi :) ) de büyük ihtimalle de o insanlar gitmek için can atmayacaktır. Veya bilmiyorum onlar gitmek istese de 24 yaş altında kalacak kesim daha fazla değil midir sizce de??

Gerçekten çok ilginç yani şaşılacak bir durum bu. Bu ülkede insanlar 16 yaşında evlendiriliyorlar, 21 yaşında silah satın alabiliyorlar ama bu gençler, dünya çapında müzisyenlerin katıldığı, 2 gün süren bu festivale içeride sadece "bira" satıldığı için giremiyorlar. Neymiş alkol reklamı 24 yaş altına yapılmamalıymış. İşte gençlere alkol özendirilmemeliymiş falan filan. Ama yine bu gençlerin üniversite sınavlarında yok şifreymiş bilmem neymiş diye hakları yenmiyor mu? Gelecekleriye oynanmıyor mu? İşte her şeye tamam, hadi diyelim bizim sağlığımızı düşünüyorlar, yani iyiliğimiz için diye yedik bunu, e o zaman evlenme yaşını veya oy verme yaşını da yükseltsinler. Bira içip içmemesi gerektiğine sağlıklı karar veremeyecek veya sadece EFES PİLSEN yazdığı için alkolizm tehlikesine düşecek kadar bilinçsiz bir genç nasıl olur da sandık başında bilinçli bir şekilde oy verebilecek? Veya 16 yaşında evlendirilip kendinden bilmem kaç yaş büyük adamlarla aynı evde yaşamaya zorlanılan kızlar? Onlar evlilik veya cinsellik gibi konular da çok mu bilinçli sanki de daha lise çağında gelin gidiyorlar? Onu da geçtim, yine bu bilinçsiz ve kendi kararlarını vermeyecek gençlere 18 yaşında verilen ehliyet nedir peki. Trafikte 1dakikada onlarca karar vermek gerekmiyor mu? Aynaları kontrol et, sağdan soldan gelen var mı? Ya geri geri giderken birine çarparsa? Aman kırmızı da geçme, yayalara dikkat et! Peki bunlar ne olacak?

Tamam alkol Amerika'da da 21 yaş sınrında belki buradan savunacaklar. Hani biz her şeyi oradan örnek alıyoruz ya. E ama sen de 21 yap o zaman. Bu gençler haftasonları, daha 16 - 17 yaşlarında gece klüplerinde 24 yaşında gibi giyinip eğlenirlerken BilgiÜniversitesi Kampüsündeki One Love Festivaline gidemeyecekler de ne olacak? Hala marketten içki alıp içebildikleri sürece bu ne kadar gençleri korumak adına uygulanan bir kanun olabilecek ki? Demeye çalıştığım şey alkolü o zaman direk 21 yaş sınırına koysunlar böylece şimdiki 18 yaş sınırı hiç değilse daha mantıklı ve makul bir yaşa yükseltilmiş oluyor. Ama 24 nedir yani gerçekten bunu nasıl savunabilir insanlar. 24 yaşında işe girip çalışmaya başlayan var bu ülkede. Düşünsenize iyi bir şirkette çalışıyor üzerinde bir dolu sorumluluk var ama yaşı tutmadığı için müzil festivaline gidemiyor. Yani yazarken bile gülesi geliyor insanın, bırakın kanun haline getirmeyi :)

Bu ülkede hiç bir şeyin bir ortası olmuyor malesef. Ya, daha küçücükken evlendirilirsiniz ya da namustur bu diye kendi ailenizden birini öldürmeye zorlanırsınız. Bunları ele alması gereken devlet, okula göndererek çocularını eğitmek yerine, sanki hepsinden önemliymiş gibi bu konuları " üzerinde çalışıyoruz " diye geçiştirerek alakasız bir festivale 24 yaş sınırı koyar. Ama liselerin, ilkokulların önünde satılan uyuşturucular için daha ciddi önlemler almaz veya okulda olması gerekirken sokakta çalıştırılan çocukların yanından öylece geçip gider polisler.

Ben baya bir okudum bu olayla ilgili ama malesef diyecek bir şey bulamıyorum. Üstelik festivalin adı değişti, içki reklamı olmasın diye Efes Pilsen ana sponsorluktan alındı, artık adı"One Love" oldu ama hala izin verilmiyor. Ayrıca 22 Mayıs'ta gerçekleşecek Chill Out Festival da 24 yaş sınırıyla karşı karşıya. Sanırım alkolizim tehlikesi gençlerimizi orda da tehdit etmekte bu nedenle oraya da girmemiz uygun görülmemiş. E daha ne denilebilir ki artık ben değil babam gider heralde Santral'daki festivale...

p.s: Eklemek isterim ki bu yıl festivale Cake, Suede, Manic Street Preachers, Editors ve Nneka gibi gruplar katılıyor.

Cake'ten eminimki herkesin bildiği bir şarkı ;)

2 yorum: