Hürriyet

21 Şubat 2011 Pazartesi

Rose Marine

  Uzun bir ara verdikten sonra, tekrar blogumun başındayımmm :))) Geçtiğimiz cumartesi, açılalı sadece bir kaç ay olmuş bir mekana gittik. Rose Marine... Cihangir'de Smyrna'nın hemen yanında Rose Marine. İçeri girdiğimizde bomboş gördüğüm restoran, "aaa burası için mi gündüzden rezervasyon yaptırdık" dememe sebep oldu. Ta ki sola dönüp, neredeyse tamamen dolu kış bahçesi olarak tasarlanmış bölüme girene kadar. İç açıcı, şirin bir görüntüsü var, Rose Marine ismi de ayrı bir sempatiklik katıyor mekana. Yemekleri de beğendik, gerçi neredeyse 1 saat bekledik ama, yine de hakkını yememek lazım. İlker'in seçtiği kırmızı şarap da yemeğe ve önden gelen peynir tabağına ayrı bir lezzet kattı doğrusu. Bütün bunlar iyi güzel, ortalama bir restorandan daha iyi bir yemek yedik belki ama Rose Marine tam bir fiyasko! Kış bahçesi olarak hazırlanmış bölümün üstü de açılıyor tabii. Güzel "yaz" akşamlarında üstü açılsın da, müşteriler deriiin deriiin nefes alsın, sıcaktan da bunalmasın diye. Ama Rose Marine, İstanbul'daki bir çok diğer işletme gibi kanunlara karşı üstün olabileceği fikrine kapılmış nedense. İçeride sigara içilmesine izin veriyorlar. Gerçekten kesinlikle kabul edemediğim bir durum bu. Ama bu yetmezmiş gibi sigara kokusu dışarı çıksın diye on dakikada bir tavanı açıyorlar ve içeriyi havalandırmaya çalışıyorlar. Neyse, biz bir kaç kez uyardık, sürekli açılan tavan sistemimi kapatmalarını rica ettik çünkü dışardan esen buz gibi hava bir de üstüne yağan yağmurla birleşince bize bir restorandan çok bir iglo'da yemek yiyormuşuz hissi uyandırıyordu. Bütün bu uyarılarımız yetmezmiş gibi yemeğimizin tam ortasında tavan birden sonuna kadar açıldı. Sanki biz rahatsız olduğumuzu hiç söylememişiz gibi. Garsonu yanımıza çağırdığımızda, kapıda polislerin sigara kontrolü için geldiklerini ve bu nedenle tavanı tamamen açarak içeriyi havalandırmak istediklerini dile getirdi. Gerçekten biri bize kamera şakası yapıyor olmalıydı. Rose Marine'in işletmecileri Aşşk'ın işletmecileri bu nedenle daha kibar olmak gerektiğini düşündü birlikte gittiğim arkadaşlarım. Onların hatrına polislere biz de şikayette bulunmadık ama gidip söyleseydik tam yeri olurdu.
  Her neyse, mekan güzel. Gerçekten de, hoş, kısmen şık, romantik bir tarzı var. Çiçekli, beyazlı - pembeli dekorasyonuyla çok şeker. Ama açıkçası kimseye tavsiye edemeyeceğim ve bu yazıyı bu şekilde yazmak zorunda kaldığım için de çok üzgünüm.
  Sözüm işletmecilere ve mekan sahiplerine: zaten güzel bir yer açıyorsun saygıdeğer işletmeci, güzel servis ve full müşteri memnuniyetini sağladıktan sonra oraya yine herkes gelir. Neden sigara yasağını, müşteri kaybetme korkusuyla deliyorsun? Gerçekten yazık...Rose Marine'le ilgili yazımın hala okunduğunu fark ettim ve bu yazımda Rose Marine'le ilgili çok eleştirim var. Mekanda ben gittiğimden beri çok değişim olduğunu duydum çok yakın arkadaşlarımdan. Tabii ki onların sözlerine de güveniyorum. Öncelikle ben gittikten kısa bir süre sonra sigara olayı halledilmiş dolayısıyla da içiniz rahat olsun. Hoş zaten artık yaz geldi bu nedenle açık - kapalı oturma yeri problemi olacağını sanmıyorum. Servis konusunda gelince çok bir şey duymadım ama eminim ki mekanı, servisi ve menüyü iyice oturtmuşlardır artık.

Rose Marine'i merak edenlere...